Şu bilim adamları alem adamlar doğrusu.

Tabi ki yaptıkları dillere destan araştırmalardan dolayı söylüyorum bunu.

Sen o kadar okul oku, o kadar dirsek çürüt ve yaptığın araştırmaya şöyle yürekten “vay be” dedirtmek yerine güldürüp geçir.

Ama teşekkür etmekte şart kendilerine. Yaptıkları araştırmalarla yüzümüzde bıraktıkları tebessüm için… Alay falan etmiyorum yanlış anlamayın.

İşte bilim adamları tarafından yapılan araştırmaların bazıları;

* Hollanda’lı bilim adamları, 172 cilt üzerinde beş yıl süren araştırmaları sonucunda, sebze ve meyve yiyerek karınlarındaki kalsiyum ve magnezyum seviyelerini artıran kadınların kız çocuk; patates ve muz yiyerek potasyum ve sodyum miktarını artıranlarınsa erkek çocuk sahibi olduğunu ortaya çıkardı.

* Fransa’nın Heriot Watt Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, tanımadığı bir adamdan çıkma teklifi alan bir kadının, kısa bir süre önce romantik bir müzik dinlemesi halinde daha çabuk “evet” dediğini ortaya koydu.

* ABD’de yapılan bir araştırma, uykusuz bir gece geçirenlerin 3.2 kilometre yürüyen bir kişi kadar enerji harcadıklarını ortaya koydu.

* İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre, torunlarıyla günde en az yedi saat birlikte vakit geçiren büyükanne ve büyükbabalar daha uzun yaşıyor.

* İngiltere’de yapılan araştırmaya göre çiftler yorgunluk yüzünden sevişemiyor.

* Londra Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre bulunduğunuz odanın sıcaklığını düşürerek kilo vermeniz mümkün.

* İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre 1.53 boyundaki kadınlar erkeklere daha çekici geliyor.

* İngiltere’de yapılan bir araştırma, yıllar boyu çalıştıktan sonra emekliliğini geçirmeye başlayan yaşlıların, mutlu olduğunu açıkladı.

* Bilim adamları güneş yağının sırrını çözdü.

* Bilim insanları kozmetik ve temizlik ürünlerinin de kilomuzu etkilediğini ortaya çıkardı.

Şimdi yaptıkları bu çok değerli, gerekli ve olağanüstü araştırmalardan dolayı kendilerini şöyle yürekten tebrik etmek gerekmez mi?

Örnek alsın bizimkiler

Neden örnek alsınlar?

Neden mi örnek alsınlar…

– Sinir, stres ve boğulmuşluktan uzak ruhlarını böyle hoş (kimine göre boş) araştırmalarla dışa vurdukları için.

– Ne olursa olsun eğlenmeyi, hayatı alaya almayı, şamatayı bildikleri, becerdikleri için.

– Tüm bunları yaparken tembel olmayıp, koşullarını iyileştirmekte gösterdikleri çaba için.

– Böyle eğlenceli işler yaparak eğlenmenin ne kadar hoş ve hangi hayat standardında olunursa olunsun ne kadar gerekli olduğunu gösterdikleri için.

Liste uzayabilir.

Anlatmaya çalıştığım şey, bu adamların ne kadar boş araştırmalar yaptıkları filan değil. Tam tersi… Ben boş araştırmalar yaptıklarını düşünmüyorum. Değinmek istediğim konu eğlenmeyi ne güzel becerdikleri. Yüklerinden, gündemlerinden, hayatın en yorucu yönünden nasıl arınmayı bildikleri.

Şimdi bir kez daha söylüyorum…

Örnek alsın bizimkiler.