Etkinlikler, videolar, blog, podcast ve daha fazlası

Sizden gelen soruları yanıtladım.
29 Ocak 2023

Sosyal medyadan ve e-posta üzerinden gelen soruları yanıtladım. Derlediğim 15 soruyu doğrudan buraya aldım ve sorularınızla beni mutlu ettiğiniz için siz olağanüstü insanlara teşekkür ederim. 

***

Soru: Merhaba Murat, güzel bir siten var tüm içeriği planlamak zor olmuyor mu?

Cevap: Aslında süreci takip eden bir ekip var ama tüm paylaşımları bizzat takip etmeyi seviyorum. 2006’dan bu yana ki o zamanlar murathasgun.com olarak yayın yapıyordu, tüm süreçleri kendim de takip ettim ve bu bana yalın paylaşımla ilgili çok şey öğretti.

***

Soru: Öğretmenlik ve müzisyenlik birbirine karışmıyor mu?

Cevap: Hayır çünkü ben bir müzik öğretmeniyim ve müzikten, müzik yapmaktan ayrı bir müzik öğretmenliği bana göre biraz zayıf kalır. 

***

Soru: Hocam pandemide sağlıkçılara ve öğretmenlere büyük görevler düştü süreci nasıl geçirdiniz?

Cevap: Pandeminin özellikle eğitim süreçleriyle ilgilenen kişilere çok şey öğrettiğini düşünüyorum. Eğitimcilerin kendilerini teknolojik anlamda geliştirmesi için zorunlu bir dönem oldu bu. Fakat bu gelişim böyle üzücü bir zorunluluk sonucu olmamalıydı ama krizlerin bazı değişimleri hızlandırmak gibi bir özelliği var. Bu süreçte bunu gördük. Ben pandemi sürecinde devamlı gelişimi önceledim. Bir eğitimci olarak gelişim fırsatını doğru değerlendirmemek ve öğretmeye dair yeni deneyimleri öğrenmemek olmazdı. Bu süreç bana uzaktan ders anlatmanın inceliklerini, farklı ve yeni yöntemleri, çeşitli sertifika programlarını ve yeni öğrenme süreçlerini öğretti. 

***

Soru: Podcast yapacak mısınız?

Cevap: Bu sorunun cevabını uzun süredir düşünüyorum çünkü hala podcast kayıtlarını barındıracak uygun bir sunucu bulamadım. Ancak son günlerde podcast bölümlerini YouTube kanalım üzerinden yayınlama fikrine sıcak bakmaya başladım. Yakında göreceğiz. 

***

Sosyal medya paylaşımlarının akışını da sitende olduğu gibi sen mi yapıyorsun?

Cevap: Tüm süreçlerin içinde olmayı ve takip etmeyi seviyorum diyelim.

***

Soru: Yakında hangi etkinlikler var?

Cevap: İçinde bulunmaktan büyük keyif aldığım projeler var ve her ayrıntısını sitede paylaşmaya çalışıyorum. Her biri beni mutlu eden, gururlandıran ve aldığım geri dönüşler sayesinde daha iyisini yapmak konusunda yüreklendiren çalışmalar. Yeni etkinlikler olduğunda hem blogumdan hem de sosyal medya üzerinden duyuracağım. 

***

Soru: Murat bey ne zamandır blog yazıyorsunuz?

Cevap: 2008’den itibaren diyebilirim. Kendini ifade biçimi olarak yazı yazma durumunu seviyorum. İlk önce site, internet dergisi ve bloglarda yazmaya başladım. Tabi yazdıkça okuyor, araştırıyor, okuyup araştırdıkça da yeni şeyler yazmak konusunda ufkunuzu genişletiyorsunuz. Daha sonra yazılarımı burada, kendi blogumda toplamaya karar verdim ve blogumda hem etkinliklerimi duyuruyor hem de çeşitli konularda yazılar yazıyorum. 

***

Soru: vLog düşünüyor musun?

Cevap: Hayır ama sosyal medya trendlerini yakından takip etmeye çalışıyorum. Uygun içerik, doğru platform ve doğru zaman olduğunda ilerde neden olmasın. 

***

Soru: Merhaba hocam, kaç tane enstrüman çalıyorsunuz?

Cevap: Bağlama bu listenin başında gelir. Okuduğum bölüm gereği piyano çalabiliyorum. Üniversitede farklı bir çok enstrümanla etkileşimim oldu ve sadece bölüm enstrümanlarıyla kalmayıp bir çok enstrümanın doğasını öğrenmeye çalıştım. Ritim çalgıları, gitar ve ukulele gibi enstrümanlar bunlardan bir kaçı. Ancak kendimi hangi enstrümanda daha doğru ifade ettiğim sorulursa buna vereceğim cevap şüphesiz bağlama olacaktır.

***

Soru: Neden hep öğrenci olarak kalmaya vurgu yapıyorsun?

Cevap: Öğretmek sürekli olarak gelişimi önceler. Gelişim için de hayat boyu öğrenmek şart. Öğretmek de, öğrenmek de sınırsız olduğu için ben kendimi devamlı öğrenen bir öğrenci olarak görüyorum. Hep vurguladığım gibi, iyi bir öğretmen olabilmek için hayat boyu öğrenci olarak kalmak şart.

***

Soru: Merhaba zor bir soru olacak ama öğretmenlik mi müzisyenlik mi?

Cevap: İkisini de birbirinden ayırmadığım için her ikisi de diyebilirim bu sorunun cevabına. Her ikisinin de ayrı güzellikleri ve ayrı derinliği var. Birbiriyle de bir o kadar bağlantılı bence.

***

Soru: Selam videolara devam mı?

Cevap: Sık sık YouTube kanalımda ve sitemde videolar yayınlamaya çalışıyorum. Dolayısıyla evet, videolara devam…

***

Soru: Neden müzik ve neden öğretmenlik?

Cevap: Çünkü ikisi de beni mutlu ediyor ve hem okuduğum bölümü hem bu bölüm sonucunda edindiğim mesleği başından beri planlayarak, severek ve isteyerek seçtim. Bana göre insanın istediği bölümü okuyup sonrasında da istediği mesleği edinmiş olması pahabiçilemez.  

***

Soru: Murat bey yazarken mi, müzik yaparken mi, öğretirken mi daha üretken hissediyorsunuz?

Cevap: Yazmak da, müzik yapmak da, öğretmek de hatta öğretmek için öğrenmek de kişinin kendisini ifade etmesi açısından son derece önemli. Bu önemli süreç üretkenliği de beraberinde getiriyor haliyle. Yani üretkenlik noktasında bunlardan birini diğerinden ayırmıyorum.

***

Soru: Merhaba, başka bloglarda da yazıyor musunuz?

Cevap: Farklı blog sayfaları düzenli yayın gerektirdiğinden zaman ayıramam düşüncesiyle şimdilik böyle bir sorumluluk almıyorum ama farklı teklifler var, onları değerlendiriyor, bazı sitelere zaman zaman konuk olarak serbest zamanlarda yazı gönderiyorum. Bugünlerde egitimheryerde.net sitesine aylık olarak eğitim yazıları göndermeye çalışıyorum. Davetleri için buradan da teşekkür etmiş olayım.