Biyografi

Murat Hasgün 1990 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarında, Pedagojik Formasyon eğitimini Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünde tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme programında lisansüstü eğitimini tamamladı.

Murat Hasgün’ün müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. Bu ilgi, yeteneğini de gün yüzüne çıkardı ve daha ilk okul sıralarında kendini belli ederek bir çok okul içi etkinlikte görev aldı. Halk müziğine büyük ilgi duyan Hasgün, müzik kariyerine 1999 yılında Vural Ödemiş’ten bağlama dersleri alarak başladı.  Murat Hasgün, Vural Ödemiş’ten iki yıl eğitim aldıktan sonra 2002 yılında İstanbul Şişli’de bulunan ASM Arif Sağ Müzik Merkezi’ne geçti. Artık yeteneği gelişiyor, bilgisi artıyordu. Bu kursta da Arif Sağ yönetiminde üç yıl bağlama, şan ve solfej (ses ve nota) eğitimi alan Hasgün, daha sonra kendisini geliştirerek yurt içinde bir çok proje ve konsere katıldı.

Murat Hasgün Haliç, Marmara ve Bahçeşehir Üniversitelerinde alan ve eğitim bilimleri derslerinin yanı sıra piyano, koro, okul çalgıları ve müzik derslerinde bilgisayar kullanımı eğitimi aldı. Öğrencilik yıllarında Yücel Paşmakçı, Mehmet Erenler, Arif Sağ, Erdal Erzincan, Çetin Akdeniz gibi usta isimlerin birikimlerinden de yararlanma imkanı buldu.

Yücel Paşmakçı ile birlikte (Öğrencilik yılları)
Mehmet Erenler ile birlikte (Öğrencilik yılları)

Üniversite yıllarında müzik eğitim merkezi ve kurslarda ders verdi, birikimlerini paylaştı.

“Bilgide ve öğrenmede asla sınır görmedim. İyi bir öğretmen olmanın hayat boyu öğrenci olarak kalmayı gerektirdiğini biliyorum. “

Murat Hasgün
Öğrencileriyle birlikte

Müzik çalışmalarının yanı sıra metin yazarlığı kimliği de bulunan Hasgün, tüm yazılarını www.murathasgun.com.tr/blog adresindeki blogunda topluyor.

Ayrıca murathasgun.blogspot.com.tr adresinde,  “Sizin için, kısa kısa…” temasıyla oluşturduğu Seçtiklerim adlı bir blog sayfası daha bulunuyor. Murat Hasgün, Öğretmen Akademisi Vakfı’nın http://user.orav.org.tr/blogger/murathasgun adresindeki e-Kampüs bloguna da yazılarıyla katkı sağlamakta.

Murat Hasgün’ün kariyerinde iki farklı başlık yer alıyor; Müzisyenlik ve Öğretmenlik… Kişiliği ve müziğiyle Türk Halk Müziği atlasına hizmet eden ve Türkülerin paylaşılması gereken değerler olduğunu savunan Hasgün, Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarında ders verdi. Bu süreçte öğrenmeyi anlamlı kılmak ve zenginleştirmek adına eğitim programı ve projelerin uygulanmasında aktif rol oynadı. 

Bir çok sertifika programına katılan Murat Hasgün’ün, Microsoft’un sağladığı “Educator Community Contributor”, “MIE Trainer Academy Learning Path” ve “Educator Community İnfluencer” sertifikalarının yanı sıra Apple tarafından sağlanan “Apple Teacher” sertifikası bulunuyor.  

Murat Hasgün halen Bahçeşehir Koleji Etiler Kampüsünde müzik öğretmeni, Nar Sanat Eğitim Kursunda bağlama öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 

Murat Hasgün’ün ders verdiği kurumlardan örnekler:

 • Şişli İMKB Halk Eğitim Merkezi – Bağlama, Piyano Eğitmeni
 • Nar Sanat Eğitim Kursu – Bağlama Eğitmeni
 • Başarılı Koleji – Müzik Öğretmeni
 • Doğa Koleji – Müzik Öğretmeni
 • Tarhan Koleji – Müzik Öğretmeni

Katıldığı sanatsal aktivitelerden bir çok ödülle ayrılmış olan Murat Hasgün, müzik adına doğru uğraşlar vermenin mutluluğu içerisinde olduğunu, ileri dönük yaşantısında da müzik alanında doğru çalışmalar verebilecek öğrenciler yetiştireceğini ve bunun ana ilkesi olduğunu belirtiyor.

Murat Hasgün’ün aldığı plaket ve belgelerden örnekler:

 • 2008: 7. Çırpıcı Şenlikleri (Plaket)
 • 2012: Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneğinin düzenlediği halk müziği konseri (Teşekkür belgesi)
 • 2013: Maviyüzler Sosyal Sorumluluk Ödülleri / Sanat Engel Tanımaz projesi (Plaket)
 • 2013: Nar Sanat İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Derneğinin düzenlediği halk müziği konseri (Plaket)
 • 2014: İnovasyon Kongresi Müzik Programı (Teşekkür belgesi)
 • 2014: Nar Sanat İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Derneğinin düzenlediği yeni yıl konseri (Teşekkür belgesi)
 • 2019: “Doğa’nın sesi” liseler arası müzik yarışması öğretmen orkestrası görevi (Plaket)

Takip edin

Murat Hasgün hakkında daha detaylı bilgi almak için sosyal medyadan takip edebilir, fotoğraflarını inceleyebilir, videolarını izleyebilir veya çalışmalarına göz atabilirsiniz.