Aşık Veysel yılı: 2023

“Toprağı bilmeyen betonda yürüyemez” sözünü bir kez daha hatırladığımız, müziğim ve kültürüm adına sevinerek paylaştığım bu güzel haberin ışığında sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir 2023 dilerim.
29 Aralık 2022

Geçtiğimiz yıllarda halk müziğimizin yapı taşı bağlamamızın Almanya’da yılın enstrümanı seçildiğine müzik ve ön yargı başlıklı yazımın bir bölümünde değinmiştim. Biraz da serzenişte bulunmuş, bizim ülkemize ait bir enstrümanın farklı bir ülkede gördüğü bu güzel değerin ülkemiz basınında yer bulmadığından bahsetmiştim. Ama bu, gerçeği değiştirmedi. Evet, bağlama Almanya’da yılın enstrümanı seçildi. 2023 yılının da UNESCO tarafından AşıkVeysel yılı ilan edildiğini öğrendim. Öğrencimden. Görmüş. Okumuş. Söyledi. Sevindim. Çok sevindim. Üstelik basınımız bu sefer ilgiyle takip etmiş ve habere hak ettiği yeri vermişti.

Büyük ozanın aramızdan ayrılışının 50. yılı dolayısıyla böyle bir karar almış UNESCO. Ayrıca yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında Aşık Veysel’imizi anma etkinlikleri düzenlenecek. Gurur duydum. Bizim topraklarımızın yetiştirdiği bu büyük değerle aynı enstrümana dokunuyor olmak da farklı bir mutluluk ve gurur kaynağı benim için.

Aşık Veysel ile ortak noktamız bağlamamız ve bağlama her şeyden önce çok güçlü bir enstrüman. İçinde Anadolu’nun istisnasız tüm renklerini barındıran bir müziğin yapı taşı çünkü. Böyle güzel ve özel bir enstrümana, böyle özel değerlerin öğretileriyle, eserleriyle, sözleriyle ve bizlere bıraktığı en yalın, en sade ama en güçlü duygularla dokunmak, hayata bu şekilde seslenmek harika çünkü insan çalıp söylediği, dinlediği müziğe benzer.

Ölümsüz bir çok eseri gönül gözüyle hiç birimizin göremediği duygularla paylaşmış büyük ozan Aşık Veysel’e ait güzel bir türkü seslendirmeye çalışmış ve YouTube kanalımda yayınlamıştım.

Aşık Veysel, Türkiye’mizin dünyaya açılan penceresidir ve ne mutlu ki o pencereden dünyaya bakabiliyoruz. Çok önemsediğim kültürel farkındalığı da öğrencilerime bu pencerenin öğretisiyle sunabiliyorum. Biliyorum ki kültürü paylaşmak, gelecek kuşakların bilmesi ve benimsemesi açısından önemli.

Halk müziğimiz çok özel ve çok güçlü. Bu müziğin enstrümanları da öyle. Taşıyıcıları da büyük ozanlarımızdan, büyük sanatçılarımızdan aldığımız öğretilerle, bıraktığı mirasla bizleriz. Kültürümüz bitmez, müziğimiz bitmez, bağlamamız bitmez. Aktarım da öyle. Paylaşmalıyız ki sözel ve müzikal zenginliğimizi gelecek kuşaklar da öğrensin, bilsin.

Sana ayrı bir sarılıyorum 2023. Çünkü sadece bu haber bile umut dolu bir yıl olacağının işareti.

“Toprağı bilmeyen betonda yürüyemez” sözünü bir kez daha hatırladığımız, böyle güzel gelişmelerin artarak devam ettiği, müziğim ve kültürüm adına sevinerek paylaştığım bu güzel haberin ışığında sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir 2023 dilerim.